Team JSLPS

CORE STATE TEAM

Name Designation
Nancy Sahay, IAS  CEO- JSLPS
Bishnu C Parida Chief Operating Officer
 Bipin Bihari Project Director, JOHAR

 

NRLM    
Sl No. Name of the Employee Designation    
1 Hitendra Singh SPM- HRD    
2 Ranjan Srivastava SPM- Finance    
3 Srimanta Kumar Patra SPM- SM & IB    
4 Dhiraj Kumar Horo SPM – Financial Inclusion    
5 Praveen Kumar Singh SPM-Farm & JHIMDI    
6 Md Hasnain Ansari Warshi SPM- Skills & Jobs (Non Farm)    
7 Deepak Upadhyay SPM- Monitoring & Evaluation    
8 Bhajaman Sabut SPM- Procurement    
9 Sanjay Kumar Program Manager- HRD    
10 Anirudha Parida Program Manager-Finance(Skills)    
11 Ram Rai Banra Program Manager- SM & IB    
12 Rajesh Kumar Gupta Program Manager- Financial Inclusion    
13 Akhileshwar Mishra Program Manager Training And Mointoring    
14 Amit Kumar Lakra Program Manager – PIA Coordinator    
15 Ajay Nand Srivastava Program Manager- Monitoring & Evaluation    
16 Amit Jain Program Manager- MIS    
17 Kumar Vikash Program Manager- Media Documentation & Communication    
18 Ajay Arora PM – Procurement    
19 Sanjit Kumar Program Manager – Logistic & Admin    
20 Sanjay Bhagat TSO Livelihood Vertical & CB Delivery    
21 Shubhraja Singh TSO Training Desgin Dev    
22 Neelesh Kumar Singh TSO M&E CB    
State Resource Cell (SRC)    
Sl No. Name of the Employee Designation    
1 Arindam Misra State Coordinator     
2 Vijay Kumar Mishra Finance Manager     
3 Anil Kumar MIS Coordinator    
4 Minakshi Prakash Officer Documentation    
MKSP    
Sl No. Name of the Employee Designation    
1 Arif Moqueem Akhtar SPM    
2 Swadesh Kumar Singh TSO MKSP    
3 Kamal Jaiswal TSO-Sustainable Agriculture    
4 Swadheen Pattanaik TSO-NTFP    
5 Khalid Hussain Program Manager – MKSP    
JOHAR    
Sl No. Name of the Employee Designation    
1 Ranjeet Kumar Gupta SPC Agri & Allied Sector Financing    
2 Tapas Ranjan Behera State Project Coordinator-Skill and Jobs    
3 Girija Nandan Upadhyay SPC High Value Agriculture    
4 Purnima Mukherjee State Coordinator SM & IB Sanjivni    
5 Sanjay Kumar Das State Project Coordinator Irrigation    
6 Amit Kumar Burman State Project Coordinator-Agri-Business& Marketing    
7 Niraj Kumar Singh Project Coordinator Irrigation    
8 Mithilesh Kumar Singh Project Coordinator Value Chain     
9 Maryada Purushottam Project Coordinator Procurement     
10 Shambhu Kumar Project Coordinator-Skills & Jobs    
11 Gurpreet Singh Project Coordinator Monitoring & Evaluation    
12 Jyoti Prasad Project Coordinator Gender And Social Inclusion    
13 Anubhav Dubraj Project Coordinator High Value Agriculture    
14 Arun Kumar Bose Project Coordinator Fishery    
15 Vishal Bhengra Project Coordinator Livestock    
16 Varun Kumar Project Coordinator-HRD    
17 Amrendra Kumar Project Coordinator Finance     
18 Diwakar Kumar Project Coordinator NTFP    
NRETP    
Sl No. Name of the Employee Designation    
1 Nitish Kumar Sinha SPM – Non Farm     
2 Navneet Kumar PM-Forward Linkages    
3 Tumul Taran PM- Non Farm     
4 Ashish Mishra PM-Insurance and Pension    
5 Antaricksh Bara PM Value Chain     
6 Shailendra Pratap Singh PM Digital Finance    
7 Rahul Ranjan PM -Livelihoods Training and CB    
JHIMDI
Sl No. Name of the Employee Designation Unit Place
1 Pankaj Kumar Singh Programme Manager  SMMU State
2 Akhoury Prabhas Program Manager Institution Development SMMU State
3 Ashok Vijay Minj District Project Coordinator DMMU Simdega
4 Pranav Kumar District Project Coordinator DMMU Gumla
5 Abhishek Chand District Program Coordinator DMMU Ranchi
6 Sanjay Kumar District Project Coordinator DMMU Khunti
District Team  
Sl No. Name of the Employee Designation Districts  
1 Suresh Kumar Singh District Program Manager Koderma  
2 Bimlesh Kumar Shukla District Program Manager Palamu  
3 Santosh Kumar District Program Manager Sahibganj  
4 Asiani Marki District Program Manager Dumka  
5 Nishant A P Ekka District Program Manager Chatra  
6 Prakash Ranjan District Program Manager Deoghar  
7 Nishi Kant Niraj District Program Manager Simdega  
8 Pankaj Kumar District Program Manager Garhwa  
9 Sudipto Banerjee District Program Manager Jamtara  
10 Manisha Malini Sancha District Program Manager Gumla  
11 Gaurav Kumar Jaiswal District Program Manager Ramgarh  
12 Sujeet Bari District Program Manager Lohardaga  
13 Shailendra Jarika District Program Manager West Singhbhum  
14 Sanjay Gupta District Program Manager Giridih  
15 Anita Cresentia Kerketta District Program Manager Bokaro  
16 Sushil Kumar Das District Program Manager Godda  
17 Sachin Sahu District Program Manager Latehar  
18 Priya Ranjan Kumar District Program Manager SMMU  
19 Xavier Ekka District Program Manager East Singhbhum  
20 Anil Dungdung District Program Manager Saraikela kharsawan  
21 Pravin Kumar Mishra District Program Manager Pakur  
22 Kumar Divya Deep Singh District Program Manager Ranchi  
23 Shailesh Ranjan District Program Manager Khunti  
24 Shanti Mardi District Program Manager Hazaribagh